Amiya 
piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, producentka, malarka, artystka.
Rok 2022 obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych. Działo się również na rynku muzycznym, gdzie na stałe rozgościła się bluesowa piosenkarka Amiya,
która wyszła spod skrzydeł samej Brendy Boykin.
Ubiegły rok był zdecydowanie jej czasem, artystka, znalazła się na szczycierankingu Odkrycie Roku 2022 organizowanego przez Blues Top Polski(Twój Blues). Ponadto wylądowała na dziewiątym miejscu w konkursie Interia Muzyka „Pełnia Bluesa”, w kategorii „Płyta roku”, a wraz ze swoim zespołem zakwalifikowała się do finału międzynarodowego festiwalu „Blues Aperitiv /ALIVE” w Czechach. Została doceniona nie tylko przez fanów tego gatunku, ale również osoby z branży, którzy jej głoszaczęli porównywać do Amy Winehouse czy Kaliny Jędrusik.

Amiya na co dzień mieszka w Gdańsku. Obecnie jest w trakcie promowania swojej ostatniej płyty „Roots”, która powstała w stylistyce RootsBlues, CoolJazz, Soul, Latin i Funk. Jest to bardzo osobisty krążek i to nie tylko dlatego, że artystka jest autorką tekstów i muzyki, czy producentką. Amiya na płycie opowiada o swoich przeżyciach, przez co ma się wrażenie, że słuchacz jest jej przyjacielem, któremu zwierza się ze swoich trosk. Płytę można posłuchaćw internecie, a poszczególne kawałki prezentowane są również przez różne stacje radiowe w całym kraju. m.in.: Radio Jazz.fm Warszawa, Jazzkultura, Radio Kraków, RadioCentrum Kalisz, RadioKultura Bydgoszcz, Radio Lublin, Radio Gdańsk, Radio Poznań etc.

RADIO:Artystka w ostatnim czasie była gościnią audycji u Kamila Wicika,Aya Al Azaba i Franciszka Walerycha, gdzie miała okazje opowiedzieć o swoich początkach, muzycznych inspiracjach i planach.Jeżeli również Państwo jesteście zainteresowani zaprezentowaniem jej twórczości oraz wywiadem z Amiyą to zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy, że będzie to ciekawa i konstruktywna rozmowa, a jej muzyka na stałe zagości w waszym radiu.

KONCERTY:Jej muzykę można posłuchać również na żywo, ponieważ we wrześniu 2022 wraz ze swoim muzykami rozpoczęła trasę po Polsce. Jej premierowy koncert odbył się w Gdańsku, a bilety na niego zostały wyprzedane. Obecnie jest w trakcie planowania kolejnych występów.Styl, który prezentuje Amiya charakteryzuje się ciepłym brzmieniem, które zachęca do refleksji, ale również relaksuje, koi i sprawia, że słuchacz czeka na więcej.Artystka chętnie zaśpiewa również przed Państwa publicznością, dlatego, jeżeli jesteście zainteresowani koncertem, zapraszamydo kontaktu


Dorastanie na początku lat 90-tych w robotniczej dzielnicy emigrantów z różnych części świataprzełożyło się na fascynacje najróżniejszymi gatunkami muzycznymi: hip-hop, rap, r&b, reggae, funk...Ten czas obfitował mnóstwem projektów muzycznych, w których Amiya brała udział, toteż młodośćspędziła w dużej części na scenach wielu niemieckich klubów muzycznych, występując na nich ze swoimizespołami. Wolny czas pomiędzy występami i nauką spędzała na malowaniu, które jest jej drugą życiowąpasją. To bogate doświadczenie kulturowe przełożyło się na jej późniejszą twórczość muzyczną idoskonale odzwierciedliło się w jej debiutanckim albumie "Soul Dance" wydanym w Niemczech w 2013roku. To dlatego znajdziemy na nim mieszankę wielu gatunków muzycznych i różne języki świata, którymiAmiya biegle się posługuje.

-Ta płyta, była zwieńczeniem mojej wewnętrznej podróży, którą rozpoczęłam intensywniepraktykując jogę, poszukując w niej odpowiedzi na nurtujące moją dusze pytania –wyznaje artystka. Po ośmiu latach od pierwszego albumu, powstał album "Roots".
Został on w całości nagrany iwydany już w Polsce, do której Amiya wróciła po 30 latach. -Powrót do Polski po 30 latach dał mi absolutne ukojenie, wewnętrzną harmonię i poczuciebezpieczeństwa. Powrót do swoich korzeni był tym elementem, którego tak mocno przez lata pragnęłam,by móc po prostu odnaleźć siebie i swobodę tworzenia. Z całą pewnością jest to także zasługa cudownegoi magicznego Gdańska, w którym zamieszkałam i który daje tak mnóstwo artystycznych inspiracji. To stądpochodzi moja rodzina od strony mamy, dlatego taki jest tytuł mojego najnowszego albumu: "Roots" –korzenie.

Płyta "Roots" zawiera osiem nowych utworów.
Amiya jest autorką muzyki i tekstów znajdującychsię na albumie. "Roots" jest pierwszym wydaniem pod jej własnym szyldem "Amiyasart Records" idebiutuje ona tu również jako producentka oraz aranżer utworów, dokonując także ich miksu i nagrań.Jest to płyta z gatunku roots'blues oraz soul, z domieszką old school jazzu, a także z delikatnymidomieszkami muzyki folkowej i latino. Do nagrania płyty zostało zaproszonych ośmiu wspaniałychtrójmiejskich muzyków. Mastering wykonał Marek Romanowski z Maro Records.
Album jest osobistąopowieścią Amiyi o miłości, bólu serca, życiowych zmaganiach, duchowości, samopoznaniu, transformacji,godności, sile i wierze. Opowiada ona w nim o swoim bólu, uzdrowieniu i nadziei, zanurzając się wnajgłębsze warstwy swojej duszy.
Born in Poland, Amiya, however, grew up in West Germany, where she spent 30 years before moving to Gdańsk. From childhood, Amiya's world was filled with music, and she was inseparable from her Walkman,
 this musical world was inspired by Rap, Hip-Hop, Rhythm & Blues, Rock, Folk, Funk, Jazz, up to world music. 
Her strong, powerful and unusually deep vocal and her blues style strongly distinguishes the artist from others.
 The music category is RootsBlues, Jazz, Folk, Rock and World Music. 
Her lyrics are personal, real, emotional, sincere, authentic, referring to spirituality, love and life challenges.
 Her music is also a personal message to people who are lost in their life structures and want more fulfillment 
in their lives, as also an inspiration to follow the own true heart.
Manifo.com - firmenseite